کد خبر :   924  | تاریخ خبر : 1398/11/29  | ساعت : 15:04

نقش پرنگ موسسه رازی در تامین سلامت کشور در طی ۹۵ سال


رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، سلامت کنونی کشور را حاصل پژوهش، تحقیقات و تولیدات موسسه رازی در طول 95 سال گذشته عنوان کرد و گفت: بیماری های بسیاری از جمله فلج اطفال، سرخک، سرخجه و دیفتری با تولیدات موسسه رازی به مرحله ریشه کنی یا حذف در کشور رسیده اند.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش روابط عمومی موسسه رازی، دکتر علی اسحاقی در حاشیه نود و پنجمین سالروز تاسیس موسسه  رازی با اشاره به اینکه به دلیل شهادت سردار سلیمانی برگزاری این مراسم به تعویق افتاد، اظهار کرد: 16 دی ماه 1304 موسسه رازی تاسیس شد و هر ساله به مناسبت این روز و تقارن آن با هفته پژوهش, تقدیر از پژوهشگران، تولیدکنندگان و محققان انجام می شود که این روز را به عنوان "روز رازی" نامگذاری کرده ایم.

وی با بیان اینکه موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی 95 سال است که در کشور تلاش می کند و دستاوردهای زیادی در این مدت داشته، افزود: مقایسه وضعیت کنونی سلامت کشور با چند دهه گذشته که درگیری با بیماری هایی نظیر فلج اطفال، دیفتری، کزاز و ... در حوزه بیماری های انسانی وجود داشت، نشان از تلاش و زحمات بی دریغی است که در موسسه رازی برای تحقیق و تولید واکسن انجام می شود.

رئیس موسسه رازی خاطرنشان کرد: بسیاری از این بیماری ها در کشور حذف یا ریشه کن شده است از جمله فلج اطفال، دیفتری، سرخک، سرخجه و... که این مهم مرهون تحقیقات و تولیدات انجام شده توسط این موسسه است.

وی با اشاره به تقدیر از پژوهشگران و محققان برتر در این مراسم، گفت: موسسه رازی به تازگی نیز دستاوردهای جدیدی کسب کرده که از جمله آن اخذ تاییدیه GMP توسط موسسه رازی شیراز است که از تلاش های انجام شده در این شعبه، در کنار دیگر منتخبین تجلیل به عمل آمد.

دکتر اسحاقی ادامه داد: در سال جاری دو فرآورده جدید واکسن آبله قناری، سه گانه نیوکاسل، آنفلوانزا و گامبورو در موسسه رازی تولید شد که در برنامه آینده تولید واکسن سه گانه نیوکاسل، آنفلوانزا و برونشیت در دستور کار قرار دارد.

وی با اشاره به اینکه در سال جاری واکسنی با پایداری بیشتر برای بیماری بروسلوز در موسسه رازی تولید شد، تصریح کرد: پایداری واکسنی که در گذشته در این موسسه تولید شده بود حدود چهار ماه بود که با تلاش های انجام شده در حال حاضر پایداری آن به یک سال رسیده است.

رئیس موسسه رازی افزود: سال آینده نیز تولید واکسن های سه گانه طیور(نیوکاسل، آنفلوانزا و برونشیت) را خواهیم داشت، همچنین  برنامه تولیدی دیگر ما برای سال آینده تولید واکسن سندورم افت تولید تخم مرغ (EDS) است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به افزایش تولید در موسسه رازی اشاره کرد و گفت: با وجود شرایط مملکت و وجود تحریم ها  موفق به بالابردن سطح تولید با توجه به نیاز کشور شدیم که به همین منظور و در راستای تامین تولیدات مورد نیاز کشور در حوزه بهداشت و درمان و همچنین سازمان دامپزشکی همچون گذشته کار کرده ایم.

دکتر اسحاقی با اشاره به افزایش تولید در زمینه واکسن طیور در سال جاری با توجه به کشش بازار، خاطرنشان کرد: سال گذشته حدود ۲ میلیارد و ۱۰۰ میلیون دز واکسن طیور تولید کردیم که در سال جاری این میزان به بیش از ۲ میلیارد و ۶۰۰ میلیون دز می رسد.

وی اذعان داشت: یقینا با توجه به تحریم ها برای واردات مواد اولیه، تولید با مشکلات زیادی مواجه است که البته تاحدودی این مشکلات رفع شده است، در صورت تامین مواد اولیه، مشکلی برای افزایش تولید در موسسه نخواهیم داشت.

 

مطالب مرتبط
جدیدترین اخبار