کد خبر :   920  | تاریخ خبر : 1398/11/23  | ساعت : 10:54

موسسه رازی شعبه اراک قطب تولید کیت های تشخیصی در کشور/ ارزی که برای واردات خارج می شود


مدیر بهبود سیستم و ممیزی مستندات موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با بیان اینکه دانش، تخصص و توانایی تولید کیت های تشخیص بیماری در موسسه رازی وجود دارد، گفت: تولید این کیت ها در موسسه رازی، صرفه جویی ارزی قابل توجهی برای کشور به ارمغان می آورد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش روابط عمومی موسسه رازی، دکتر علی میرجلیلی با اشاره به کارگاه آموزشی – تخصصی الیزا برگزار شده در موسسه رازی، گفت: الیزا از تکنیک های مهم تشخیص بیماری به شمار می آید که امروزه در صنایع مختلف اعم از پزشکی، دامپزشکی، کشاورزی، محیط زیست و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.

 وی با اشاره به اینکه سال های زیادی است که این تکنولوژی در جوانب مختلف زندگی بشر به کار برده می شود و کمک های شایان آن در تشخیص بیماری های مورد توجه بوده است، افزود: هدف از برگزاری این کارگاه در موسسه رازی، آشنایی افراد متخصص و مرتبط در موسسات مختلف وزارت جهاد کشاورزی با این تکنولوژی و انواع تکنولوژی های نوین ایمونواَسِی به ویژه در مرحله طراحی یک کیت الایزا است.

مدیر بهبود سیستم و ممیزی مستندات موسسه رازی اضافه کرد: هدف دیگر این کارگاه، توانمند کردن افراد برای طراحی، کنترل کیفی، تصدیق و سایر مراحل کار با کیت الیزا و رفع مشکلات کار با این کیت در مراکز و موسساتی است که مشغول به کار هستند تا با تجربه و دیدی جامع تر چه به عنوان استفاده کننده یا در مقام طراح، آمادگی و توانایی استفاده از این تکنولوژی پرکاربرد را به دست آوردند.

عضو هیئت علمی موسسه رازی با تاکید بر این که تکنولوژی توقف پذیر نیست و روز به روز در حال پیشرفت است، یادآور شد: الایزا نیز با انواع مسائل و چالش های مختلفی روبه رو است و بسیار ساده انگاری است که تصور کنیم تولید یک کیت الایزا کار پیچیده ای نیست. از این رو در این کارگاه موضوعات مختلف تولید و طراحی یک کیت الایزا به ویژه در بحث استانداردها، چگونگی آنالیزها و تفسیرهای مختلف در مراحل کنترل کیفی و تایید کیت آموزش داده شد.

موسسه رازی شعبه اراک قطب تولید کیت های تشخیصی

وی در ادامه با بیان اینکه موسسه رازی از سال های گذشته توانایی تولید کیت الیزا را به دست آورده است، از شعبه اراک به عنوان قطب ساخت کیت های تشخیصی موسسه رازی از سوی وزارت جهاد کشاورزی نام برد و گفت: این شعبه در ساخت کیت های تشخیصی مرکزی منحصر به فرد بوده و در چند سال گذشته نیز کیت های تشخیص بیماری یون در این شعبه ساخته و وارد بازار شده است.

عضو هیئت علمی موسسه رازی همچنین با اشاره به وجود انواع کیت های خارجی در بازار مصرف ایران، بر لزوم حمایت از تولید کیت های داخلی تاکید و تصریح کرد: متاسفانه ارز فراوانی بابت واردات این کیت ها از کشور خارج می شود در حالیکه دانش، تخصص و توانایی تولید این کیت ها در موسسه رازی وجود دارد که می توان برای نهادینه کردن تولیدات داخلی و خودکفایی کشور از این ظرفیت بالا استفاده کرد.

به گفته دکتر میرجلیلی، علاوه بر کیت یون، کیت تشخیص بیماری بروسلوز نیز در موسسه رازی ساخته شده و دانش و توانایی لازم برای تولید کیت های تشخیصی سایر بیماری های دامی وجود دارد.

وی انگیزه افزایی و حمایت از تولیدکنندگان کیت های تشخیصی را لازم دانست و با بیان اینکه تا کنون چندین کارگاه آموزشی در این ارتباط در موسسه رازی و شعب برگزار  شده است، اضافه کرد: کارگاه آموزشی کنترل کیفی پیشرفته طی دو ماه گذشته در شعبه اراک برگزار و انواع نرم افزارهای موجود در این تکنولوژی معرفی شد.

مطالب مرتبط
جدیدترین اخبار