کد خبر :   911  | تاریخ خبر : 1398/11/15  | ساعت : 15:44

رئیس سازمان دامپزشکی کشور در بازدید از غرفه موسسه رازی؛

در شرایط تحریم تکیه‌گاهی بهتر از تولیدکننده داخلی در کشور وجود ندارد


رئیس سازمان دامپزشکی کشور با اشاره به قدمت قریب به یک قرن موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی در تولید فرآورده های بیولوژیک، گفت:در شرایط تحریم تکیه‌گاهی بهتر از تولیدکننده داخلی در کشور وجود ندارد و در این راستا با افزایش کمی محصولات این موسسه، از واردات محصولات مشابه جلوگیری خواهد شد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش روابط عمومی موسسه رازی، دکتر علیرضا رفیعی پور در بازدید از غرفه موسسه رازی در هفتمین کنگره بین المللی دامپزشکی طیور با اشاره به اینکه این موسسه در حوزه ایمن سازی جامعه دامی و انسانی کشور نزدیک به یک قرن است که به وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی کمک می کند، اظهار کرد: در صنعت طیور، دام و آبزیان باتوجه به رشد بسیار زیاد حجم تولید، نیازمند افزایش حجم کمی و کیفی نهاده های پشتیبان تولید مانند واکسن هستیم.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بیش از ۹۶ درصد واکسن های دامی کشور توسط محصولات موسسه رازی تامین می شود و در حوزه طیور نیز موسسه رازی توانسته ۲۵ درصد تولید بازار را به خود اختصاص دهد، افزود: به گفته مسئولان این موسسه، ظرفیت افزایش این مقدار تا ۳ برابر وجود دارد، البته شرایط تحریم در کند شدن این روند نیز تاثیر داشته است.

رئیس سازمان دامپزشکی کشور با تاکید بر اینکه در صورت تامین واکسن ها توسط موسسه از حجم واردات کاسته خواهد شد، گفت: نگاه سازمان دامپزشکی در وهله نخست حمایت از تولید داخلی است و سپس از تولیدکننده‌ای حمایت می کند که ممکن است وارد کننده نیز باشد. در این فضا قدمت موسسه باید پیشرو باشد و با توجه به اینکه بسیاری از تولیدکنندگان واکسن در کشور به نوعی تکثیرشده از موسسه رازی هستند،می توان بیش از پیش در این حوزه وارد شد و تعداد این مراکز را افزایش داد.

وی خاطرنشان کرد: موسسه رازی همچنین می تواند با واردکنندگان و شرکت‌های تولید کننده خارجی نیز همکاری داشته باشد تا بسیاری از نیازهای اولیه کشور را با تجهیزات و امکانات موجود تامین کرده و در اختیار مصرف کنندگان از جمله دامداران، آبزی‌پروران، زنبورداران یا حتی نوغانداران قرار دهید.

رفیعی پور با بیان اینکه معتقد است در شرایط تحریم تکیه‌گاهی بهتر از تولیدکننده داخلی در کشور وجود ندارد، افزود: به تازگی ارز تخصیص یافته به محصولاتی که تولیدات مشابه آن در داخل وجود دارد را از ۴۲۰۰ تومان به ارز نیمایی تغییر داده ایم که این موضوع به نفع تولیدکننده داخلی است. در آینده در حوزه واکسن نیز این اقدام را ادامه خواهیم داد تا شرایط برای فعالیت های موسسه رازی در زمینه تولید کمی واکسن و فرآورده‌های بیولوژیک فراهم شود.

مطالب مرتبط
جدیدترین اخبار