کد خبر :   864  | تاریخ خبر : 1398/09/16  | ساعت : 15:27

آمادگی موسسه رازی برای همکاری با مراکز تحقیقاتی در خصوص باکتری سالمونلا


سرپرست مدیریت تحقیق، توسعه و فناوری موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی از آمادگی این موسسه برای انجام فرایند سروتایپینگ روی نمونه های جداسازی شده باکتری سالمونلا از سایر مراکز تحقیقاتی خبر داد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش روابط عمومی موسسه رازی، دکتر سهیلا مرادی بیدهندی با بیان اهمیت باکتری سالمونلا، اظهار کرد: موضوع سالمونلا از سال های گذشته از نظر سازمان جهانی بهداشت به عنوان دومین عامل زئونوز مطرح بوده و بودجه های فراوانی در نقاط مختلف دنیا به سالمونلا و بهداشت عمومی، انسانی، طیوری و دامی اختصاص داده شده است.

وی با بیان اینکه کشورهای مختلف نتایج تحقیقات خود را به سازمان بهداشت جهانی و مراکزی که برای این کار تعریف شده ارائه می دهند تا از این طریق بتوانند وجود  سروتیپ های غالب سالمونلا را در مواد غذایی، فرآورده های طیوری و موارد انسانی و دامی را مشخص نموده و الگوی مقاومت آنتی بیوتیکی آن را به دست آوردند و تا حد ممکن بروز آن را کاهش دهند، گفت: به دلیل وجود ناقلان بدون علامت این باکتری هزینه درمان سالمونلا در جوامع انسانی بسیار سنگین است به همین علت است که مراکز جهانی بهداشت حساسیت بالایی در مورد این باکتری نشان می دهند.

دکتر مرادی بیدهندی در ادامه درباره جایگاه موسسه رازی در پیشگیری و کنترل عفونت های سالمونلایی در ایران گفت: موسسه رازی علاوه بر تحقیق و تولید فرآورده های بیولوژیک پزشکی، دامپزشکی و پرورش حیوانات آزمایشگاهی، تحقیقاتی نیز در زمینه بیماری زئونوتیک –بیماری های مشترک بین انسان ، طیور و دام- مانند سالمونلا بر عهده دارد.

وی با بیان اینکه تاسیس موسسه رازی مرهون اساتیدی مانند دکتر دلپی، دکتر رفیعی، دکتر کاوه، دکتر میرشمسی ، دکتر مقامی و سایر اساتید و بزرگان گرانقدری است که سال های طولانی در این موسسه به کشور خدمت کردند، یادآور شد: این موسسه در سال 1303 تاسیس شد و اهم فعالیت های موسسه در زمینه سالمونلا در آن زمان در فاصله سال های 1340 تا 1345 بود که منجر به تولید آنتی سرم ضد پلوروم، آنتی سرم ضد تیفوتید و واکسن سالمونلا شد. گرچه دکتر رستگار و همکاران در سال 1317 موفق به جداسازی باکتری سالمونلا پلوروم از طیور شدند که در مقاله ای در ژورنال انستیتو پاستور فرانسه به چاپ رسید. در سال 1332 نیز دکتر کاوه و همکارانشان موفق به جداسازی سروتیپ جدیدی از سالمونلا از یک کلاغ که در موسسه زندگی می کرد، شدند و آن را به افتخار منطقه ای که موسسه رازی در آن واقع است، سالمونلا "حصارک" نام نهادند که در منابع بین المللی قابل جستجو است.

دکتر مرادی بیدهندی، زئونوز بودن باکتری سالمونلا را مورد توجه قرار داد و افزود: این باکتری از طریق مواد غذایی مختلف قابل انتقال به انسان است. از طرفی در چند سال گذشته این باکتری به لحاظ انتقال مقاومت های دارویی اهمیت بالایی در سازمان جهانی بهداشت یافته تا حدی که با ایجاد پایگاهی، از مراکزی که در مورد سالمونلا فعالیت می کنند خواسته شده تا موارد سالمونلا را با هدف دستیابی به نتیجه ای کلی در جهان به این پایگاه گزارش دهند.

وی با بیان اینکه سالمونلا به سادگی از کشوری به کشور دیگر قابل انتقال است، یادآور شد: سروتیپ های غالب کشورها، با انتقال سالمونلا دستخوش تغییر قرار می گیرند و این یکی دیگر از دلایل اهمیت کنترل این باکتری است.

معاون بخش میکروب شناسی موسسه رازی، در ادامه، به اهداف و فعالیت های آزمایشگاه  تخصصی سالمونلا  در این موسسه اشاره کرد و گفت: جداسازی و شناسایی سالمونلا به صورت خدمات اولیه و پیشرفته،تحقیق و توسعه بر روی روش ها و پروتکل های موجود در کتابچه های تهیه شده از سوی سازمان جهانی بهداشت و سازمان جهانی بهداشت دام، نگهداری و تهیه آرشیوی از سالمونلاهای مختلف از زمان های بسیار قدیم تا کنون که مجموعه ای گرانبها برای کشورمان شمرده می شود، همکاری با موسسات داخلی و خارجی در انجام تحقیقات در مورد سالمونلا و برگزاری جلسات، همایش ها، سازماندهی گردهمایی ها برای به روز رسانی تبادلات علمی و بهره برداری افرد مختلف از جمله فعالیت های این آزمایشگاه است.

وی با بیان اینکه در آزمایشگاه تخصصی سالمونلا سه فعالیت عمده انجام می شود، افزود: بالغ بر 500 ایزوله سالمونلا شامل نمونه های انسانی، دامی و طیوری نیز در کلکسیون میکروبی آزمایشگاه سالمونلای موسسه رازی نگهداری می شود.

دکتر مرادی بیدهندی در ادامه با اشاره به اینکه پروتکل ها و استاندارهای بین المللی مختلفی برای جداسازی سالمونلا استفاده می شود، در عین حال تاکید کرد: تجربه نشان داده با توجه به تجربیات پیشینیان و جغرافیای کشورمان، گاهی لازم است تغییراتی در نحوه جداسازی یا پروتکل های بین المللی یا استانداردها داشته باشیم و این موضوع در موسسه رازی اعمال شده است.

معاون بخش میکروب شناسی موسسه رازی همچنین از آمادگی این موسسه برای انجام سروتایپینگ به عنوان یکی از معتبرترین تایپینگ ها برای نمونه های جداسازی شده سایر مراکز تحقیقاتی خبر داد و گفت: موسسه رازی پذیرای انجام این فرآیند بر روی نمونه های جداسازی شده باکتری سالمونلا از این مراکز است.

دکتر مرادی بیدهندی با بیان اینکه موسسه رازی در شناسایی سروتیپ های غالب سالمونلا در کشور نقشی ویژه دارد، تصریح کرد: اهمیت شناسایی سروتیپ های غالب در کشورها، در سیاستگذاری برنامه های واکسیناسیون و تولید واکسن مناسب برای این باکتری خود را نشان می دهد.

سرپرست مدیریت تحقیق، توسعه و فناوری موسسه رازی همچنین از انجام مطالعات اولیه در مورد ارزیابی های ایمنی زایی و اثربخشی برای تولید واکسن سالمونلا در موسسه رازی خبر داد و گفت: با توجه به فراخوان سازمان دامپزشکی کشور مبنی بر نیاز به واکسن سالمونلا، این موضوع در دستور کار موسسه رازی قرار گرفته است.

مطالب مرتبط
جدیدترین اخبار