کد خبر :   858  | تاریخ خبر : 1398/09/04  | ساعت : 12:40

همایش ملی سالمونلا به میزبانی موسسه رازی برگزار شد


همایش ملی "سالمونلا، چالش های پیش رو از تشخیص تا کنترل" در راستای اهداف تحقیقاتی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با دعوت از فعالان این حوزه به مدت یک روز در موسسه رازی برگزار شد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش روابط عمومی موسسه رازی، همایش ملی سالمونلا "چالش های پیش رو از تشخیص تا کنترل" با حضور دکتر علی اسحاقی رئیس موسسه رازی، معاونان موسسه، دکتر صفرعلی ماکنعلی معاون بهداشتی و پیشگیری و دکتر قاسم رضاییان زاده معاون تشخیص و درمان سازمان دامپزشکی کشور، مسئولانی از وزارت بهداشت، دامپزشکان، کلینیسین ها، فعالان صنعت دام و طیور و مدیران روز دوشنبه در سالن زنده یاد پروفسور میرشمسی موسسه رازی برگزار شد.

دکتر اسحاقی در ابتدای این همایش یک روزه، با خیرمقدم به مدعوین به ویژه خانواده دکتر اخوی زادگان، هدف این نشست را تعامل و هم اندیشی به منظور یافتن راهکارهایی مناسب در زمینه بیماری سالمونلا برشمرد و گفت: نتایج این هم اندیشی را می توان برای پیشبرد اهداف تحقیقاتی در موسسه رازی مورد استفاده قرار داد.
 
وی افزود: مشکلاتی در مزارع و مرغداری ها وجود دارد که رفع آنها مستلزم ارتباط نزدیک و پیوسته با فیلد است و این همایش فرصتی خوب برای کلینیسین ها و فعالان این صنعت است تا مسائل و دغدغه های خود را مطرح کنند.

این همایش، در راستای اهداف تحقیقاتی موسسه رازی با هدف بررسی و تبادل نظر در مورد تحقیقات انجام گرفته در زمینه جداسازی، شناسایی، سروتایپینگ، ژنوتایپینگ، بررسی مقاومت چند گانه آنتی بیوتیکی، ساخت واکسن­های مورد نیاز، تولید کیت تشخیصی، ارزیابی ایمنی­زایی و همچنین بررسی سروتیپ­های غالب در گردش در کشور و پیشگیری و کنترل بیماری این همایش برگزار شد.

تعامل و ارتباط با سازمان دامپزشکی، وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه، بخش خصوصی و صنایع مرتبط از جمله اهداف دیگر برگزاری این همایش است.

در این همایش، دکتر سهیلا مرادی بیدهندی با موضوع جایگاه موسسه رازی در پیشگیری و کنترل عفونت­های سالمونلایی در ایران و دکتر علی صفر ماکنعلی در خصوص برنامه ملی کاهش سالمونلا(Food Safety) در این همایش سخنرانی کردند.

همچنین دکتر رضایی از وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی در خصوص برنامه کشوری مراقبت بیماری تیفوئید مرکز مدیریت بیماری­های واگیر وزارت بهداشت، دکتر رایناک قادری عضو هیئت علمی موسسه رازی در زمینه تشخیص، تایپینگ و ساختار جمعیتی سالمونلا؛ گذشته، حال، آینده و دکتر فرشته انصاری دیگر عضو هیئت علمی موسسه رازی درباره کاربرد و انواع واکسن های مورد استفاده علیه سالمونلای پرندگان مطالبی عنوان کردند.

این همایش در دو پانل تخصصی با حضور دکتر مرادی، دکتر ماکنعلی، دکتر سعید بکائی عضو هیئت علمی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران، دکتر سید علی پوربخش، دکتر پژواک خاکی و دکتر منصور بنانی از موسسه رازی برگزار شد.

مطالب مرتبط
جدیدترین اخبار