کد خبر :   857  | تاریخ خبر : 1398/09/04  | ساعت : 13:26

برنامه ریزی موسسه رازی برای تولید واکسن سالمونلا


سرپرست معاونت تحقیقات و فناوری موسسه رازی از برنامه ریزی برای ساخت واکسن برای بیماری سالمونلا که از مهمترین بیماری های مشترک بین انسان، دام و طیور در دنیاست، خبر داد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش روابط عمومی موسسه رازی، دکتر محمدحسین فلاح مهرآبادی در حاشیه برگزاری "همایش ملی سالمونلا؛ چالش های پیش رو از تشخیص تا کنترل" که در موسسه رازی برگزار شد، اظهار کرد: با توجه به قدمتی که در حوزه بیماری های دامی، بیماری های مشترک بین انسان، دام و طیور و تولید فرآورده های بیولوژیک در موسسه رازی وجود دارد، با هدف انتقال آخرین دستاوردهای علمی در این حوزه، این همایش با همکاری وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی، سازمان دامپزشکی و بخش خصوصی برگزار شد.

وی افزود: هدف از برگزاری این همایش ایجاد ارتباط و تعامل بین بخش های مختلف کشور در زمینه کنترل بیماری سالمونلا و انتقال دانش و یافته های علمی مختلف است و در نهایت جمع بندی در خصوص راهکارهای کنترل این بیماری که از مهمترین بیماری های مشترک بین انسان و دام در دنیاست انجام می شود.

سرپرست معاونت تحقیقات و فناوری موسسه رازی، وزارت بهداشت و درمان، سازمان دامپزشکی و موسسه رازی را سه مجموعه مهم در جهت کنترل این بیماری عنوان کرد و گفت: در این راستا وزارت بهداشت برنامه های کنترل و پیشگیری در زمینه انسان، سازمان دامپزشکی برنامه های کنترل و پیشگیری در حوزه دام و طیور و موسسه رازی نیز در زمینه تشخیص بیماری و تولید فرآورده های بیولوژیک مربوطه فعالیت می کنند.

وی ادامه داد: موسسه رازی در زمینه تشخیص موفق شده تست های تشخیصی و روش های سروتایپینگ  که در دنیا وجود دارد (با توجه به تنوع سروتیپ های این بیماری) را راه اندازی کند، همچنین در حوزه تولید واکسن بر اساس پیش بینی و برنامه ریزی سازمان دامپزشکی که استفاده از واکسن های کنترل بیماری در مزارع پرورشی است، موسسه رازی طرح های تحقیقاتی در زمینه تولید این واکسن را در دست اجرا دارد.

دکتر فلاح خاطرنشان کرد: همکاران ما در حال برنامه ریزی برای تهیه این واکسن در مقیاس آزمایشگاهی هستند تا در آینده به تولید صنعتی برسیم، چراکه برای تهیه واکسن و انجام تست های لازم نیازمند 2 تا 5 سال زمان هستیم.  

 

مطالب مرتبط
جدیدترین اخبار