کد خبر :   849  | تاریخ خبر : 1398/08/20  | ساعت : 14:59

تهدیدات داخلی توان موسسه رازی را هدف گرفته است/ لزوم تشکیل کمیته ای از سوی پدافند غیرعامل کشور


معاون برنامه ریزی و پشتیبانی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با بیان اینکه تهدیدات داخلی توان موسسه را برای سیاست گذاری آینده ضعیف کرده، خواستار تشکیل کمیته ای از سوی پدافند غیرعامل کشور برای شناسایی و بررسی این تهدیدات شد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش روابط عمومی موسسه رازی، دکتر مجتبی محرمی در همایش یک روزه پدافند غیرعامل زیستی که پیش از ظهر دوشنبه در سالن اجتماعات زنده یاد پروفسور میرشمسی برگزار شد، با اشاره به قدمت 94 ساله موسسه رازی گفت: این موسسه بیش از ۹۰ درصد واکسن های دامی و بیش از ۳۰ درصد واکسن های مورد نیاز طیور را تامین می کند علاوه بر این غالب واکسن های ضروری و موثر حوزه انسانی نیز در این موسسه تولید می شود.

وی افزود: بیش از ۱۲ آزمایشگاه تخصصی در حوزه تشخیصی و تحقیقی و یک آزمایشگاه رفرانس بین المللی «آبله»، در موسسه رازی فعالیت دارند که این آزمایشگاه یکی از سه آزمایشگاه آبله مورد تایید سازمان جهانی بهداشت دام است.

دکتر محرمی با بیان اینکه، وظیفه اصلی تحقیقات دامپزشکی کشور بر دوش این موسسه است و سالانه طرح های تحقیقاتی متعددی در این حوزه در راستای اولویت های کشور به تصویب و توسط اعضای هیئت علمی، محققان و کارشناسان این موسسه به اجرا در می آید، یادآو ر شد: نتایج این تحقیقات در زمینه دامپزشکی و تولیدات موسسه به کار بسته می شود.

وی افزود: این موسسه در حوزه فرآورده های بیولوژیکی فعالیت هایی ارزنده و منحصر به فرد داشته، از اصلی ترین مراکز حفظ ذخایر ژنتیکی کشور در زمینه میکروارگانیسم ها شمرده می شود، سد دفاعی محکمی در برابر آسیب های احتمالی ناشی از بیماری های گوناگون بوده و در حفظ سلامت انسانی، دامی و تامین زنجیره غذایی کشورمان نقشی به سزا دارد.

معاون برنامه ریزی و پشتیبانی موسسه رازی، با تاکید بر اینکه آنچه گفته شد تنها بخشی از خدمات موسسه رازی و حاصل تلاش و زحمت بزرگان موسسه در گذشته و حال بوده است، تصریح کرد: توان موسسه رازی برای حفظ سلامت کشور در شرایط فعلی کمتر از سایر حوزه ها نیست؛ از این رو گام نخست در پدافند غیرعامل، آگاهی به داشته ها و ارج نهادن و حفظ داشته هایمان است. اما متاسفانه این موسسه از سوی دوستان ناآگاه و دشمنان دانا مورد تهدید است و دشمنان آنهایی هستند که ما را مورد تحریم قرار داده و موجب شده اند موسسه رازی در تامین مواد اولیه و یا تامین تجهیزات با مشکلات مواجه شود.

دکتر محرمی ادامه داد: مدیران موسسه رازی در سال های گذشته با پیش بینی شرایط پیش رو تلاش فراوانی برای مقابله با تحریم ها و تامین مواد اولیه به کار بسته اند تا کشور از آسیب مصون بماند، گرچه نقص هایی هم وجود دارد که در جهت رفع آنها هستیم.

وی با اشاره به اینکه آینده نگری لازم برای رفع مشکلات متاثر از تحریم ها را داشته ایم، گفت: موسسه رازی در استان البرز نیز با دارایی، شهرداری کرج و شرکت بهره برداری مترو مشکلاتی دارد.

معاون برنامه ریزی و پشتیبانی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با این توضیح که موسسه گاهی از سوی وزارتخانه تحت فشار است، افزود: با عناوینی چون خصوصی سازی، واگذاری و برون سپاری این موسسه تحت فشارهای پیدا و پنهان و همچنین تهدید است.

دکتر محرمی در ادامه با تاکید بر لزوم تشکیل کمیته ای از سوی سازمان پدافند غیرعامل کشور به منظور بررسی و شناسایی تهدیدات داخلی که موسسه رازی را تضعیف می کند، گفت: در شرایطی که موسسه رازی همچون سد دفاعی محکم برای کشور عمل می کند اما متاسفانه از همه طرف تحت فشار است و بخش زیادی از وقت رئیس و مدیران موسسه صرف رفع و رجوع تهدیدات داخلی شده و موسسه را از سیاست گذاری ها و برنامه ریزی های آینده دور می کند.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به ورود سالانه بیش از ۱۰ میلیارد دُز واکسن به کشور گفت: این میزان واردات خود یک تهدید شمرده می شود در حالیکه موسسه رازی در بهترین شرایط توانسته سالانه بیش از چهار  میلیارد دُز واکسن تولید کند و اگر اعمال برخی فشارها نباشد قدرت تولید واکسن بیشتر وجود دارد

دکتر محرمی تاکید کرد: انتظار است مدیران سازمان پدافند غیرعامل کشور این دغدغه ها را بررسی کرده و موانع داخلی پیشرفت و پویایی موسسه رازی را از میان بردارد در غیر این صورت، گنجینه گرانبهایی همچون موسسه رازی، ارزان از دست خواهد رفت.

 بخش خصوصی به حوزه های مورد نیاز کشور ورود کند

 معاون برنامه ریزی و پشتیبانی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با اشاره به تعیین سیاست هایی برای فعال شدن هرچه بیشتر بخش خصوصی و رویکرد حمایتی موسسه رازی از این بخش، در عین حال گفت: بخش خصوصی باید خلاءهای موجود در سیستم های دولتی را پُر و به این حیطه ورود کند.

وی یادآور شد: کشورهای خارجی امروز ضروری ترین داروهای مورد نیاز کشور را در اختیارمان نمی گذارند اما همین کشورها محصولات و واکسن هایی که نمونه داخلی دارند را به ما می فروشند و از همین بخش به کشورمان ضربه می زنند.

دکتر محرمی نتیجه تهدیدات داخلی را شایعه سازی و تحمیل فشار مضاعف بر کارکنان موسسه رازی و از بین رفتن انگیزه، توانمندی و شوق فعالیت عنوان کرد و در عین حال تصریح کرد: اگر موسسه رازی امروز روی پای خود ایستاده است به همت تمام همکاران زحمت کش این مجموعه است که با تعصب موسسه رازی را حفظ کرده اند.

مطالب مرتبط
جدیدترین اخبار