کد خبر :   845  | تاریخ خبر : 1398/08/12  | ساعت : 14:35

اجرای موفقیت آمیز طرح تکثیر میمون آزمایشگاهی در موسسه رازی برای نخستین بار در کشور


سرپرست معاونت تحقیقات و فناوری موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی از دستیابی به دانش فنی تکثیر و پرورش میمون آزمایشگاهی مورد نیاز در ساخت واکسن فلج اطفال برای نخستین بار در کشور خبر داد و گفت: با این اقدام، مشکلات واردات میمون به علت فشار تحریم ها برداشته خواهد شد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش روابط عمومی موسسه رازی، دکتر محمد حسین فلاح مهرآبادی، در خصوص موفقیت موسسه رازی در طرح تکثیر و پرورش میمون برای نخستین بار در کشور، با اشاره به کاربرد این حیوانات در تولید واکسن فلج اطفال گفت: موسسه رازی تولید کننده این واکسن استراتژیک در کشور است و برابر الزامات سازمان جهانی بهداشت، آزمایشات نهایی این واکسن باید بر روی میمون اجرا شود. 

وی افزود: مطابق این الزامات، دو گونه میمون آفریقایی و آسیایی برای انجام آزمایشات نهایی این واکسن در نظر گرفته شده که موسسه رازی از همان ابتدا یعنی از سال 1350 که ساخت واکسن فلج اطفال را آغاز کرد تا کنون، به علت برخی بیماری های شایع در میمون های آسیایی، این آزمایش را بر روی میمون آفریقایی انجام می دهد و باکیفیت ترین واکسن فلج اطفال دنیا را تولید می کند.

دکتر فلاح مهرآبادی، در ادامه با بیان اینکه از حدود 15 سال پیش به علت افزایش سخت گیری ها، مشکلاتی در واردات میمون پیش آمد تا آنجا که در سال های 84 و 85 نزدیک بود تولید واکسن فلج اطفال تحت تاثیر این موضوع متوقف شود، یادآور شد: باید توجه داشته باشیم تکثیر و پرورش حیوانات غیراهلی مانند میمون هم از نظر فیزیولوژی و هم به لحاظ امکانات و شرایط نگهداری هزینه بر و دشوار است با این حال با توجه به معضلات پیش آمده و فشار تحریم ها که شرایط واردات میمون را برای ما سخت و سخت تر کرد، در دو نوبت طرح تکثیر میمون از سوی بخش پاتولوژی و اپیدمیولوژی دام موسسه مطرح شد که در سال 1394 این طرح در کمیته علمی- فنی موسسه رازی به تصویب رسید.

سرپرست معاونت تحقیقات و فناوری موسسه رازی، ادامه داد: پس از تصویب این طرح، کار ساخت قفس های نگهداری میمون ها که در این خصوص نیز مطالعات کاملی به لحاظ ابعاد، شکل و مناسب بودن قفس ها در بخش پاتولوژی و اپیدمیولوژی دام انجام شده بود، آغاز و خرداد 95 قفس های مورد نظر از بخش فنی مهندسی موسسه رازی تحویل گرفته شد.

دکتر فلاح مهرآبادی، قدم بعدی را تشکیل دو کلونی میمون مولد شامل میمون های وارداتی باقی مانده از سال های 89 و 94 نام برد و افزود: برای نگهداری میمون ها تمام شرایط فیزیکی به لحاظ نور، قفس مناسب، غذا، درمان های کمکی- تغذیه ای و سایر ملاحظات فراهم شد تا میمون ها به صورت طبیعی شروع به تکثیر کنند و خوشبختانه نتیجه نیز بسیار موفقیت آمیز بود.

به گفته وی، از 30 زایمان انجام شده طی این مدت، 16 بچه میمون تکثیر شدکه بزرگترین میمون متولد شده حدود سه ساله است و به زودی به عنوان نسل دوم میمون ها در تکثیر میمون های بعدی استفاده می شود.

سرپرست معاونت تحقیقات و فناوری موسسه رازی، یادآور شد: این کار برای نخستین بار در کشور و فراتر از خاورمیانه انجام شده و با کمی سرمایه گذاری و افزودن حدود 60 میمون مولد، به راحتی قادر خواهیم بود در یک بازه زمانی حداکثر سه ساله، حیوانات مورد نیاز برای تولید یک بالک واکسن فلج اطفال را در موسسه رازی تکثیر و پرورش دهیم و از تنگناهای ناشی از تحریم عبور کنیم. 

دکتر فلاح مهرآبادی با اشاره به موفقیت ارزشمند موسسه رازی در دستیابی به دانش فنی تکثیر میمون گفت: این حیوان به علت نزدیکی و شباهت بسیار زیاد به انسان، مدل بی نظیری برای تحقیقات پزشکی در زمینه های مختلف مانند بیماری های قلبی و عروقی، تحقیقات غدد درون ریز، تحقیقات بیماری های انگلی پوستی و تحقیقات بیماری های ویروسی و باکتریایی روی دستگاه عصبی شمرده شده و در دانشکده های پزشکی و مراکز تحقیقاتی مانند مراکز تحقیقات ضایعات نخاعی کاربرد فراوانی دارند؛ گرچه هدف و اولویت نخست ما، تامین نیاز موسسه رازی به این حیوان است.

وی اضافه کرد: در دنیا مراکز معدود تکثیر و پرورش میمون وجود دارد و این موفقیتی بزرگ و گامی رو به جلو برای کشورمان است که با همت عالی، درک شرایط موجود و توجه به محدودیت های واردات به مدیریت دکتر محمد حسن حبل الورید رئیس بخش پاتولوژی و اپیدمیولوژی دام موسسه رازی رقم خورده است.

مطالب مرتبط
جدیدترین اخبار