کد خبر :   844  | تاریخ خبر : 1398/08/08  | ساعت : 15:07

تولید واکسن دوگانه آبزیان برای نخستین بار در کشور در موسسه رازی شعبه شیراز


رئیس  موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی شعبه شیراز از تولید واکسن دوگانه خوراکی آبزیان در این شعبه برای نخستین بار در کشور خبر داد. 

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش روابط عمومی موسسه رازی به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، دکتر علی شیرازی نژاد با اشاره به تولید واکسن دوگانه لاکتوکوکوزیس و استرپتو کوکوزیس در شیراز، اظهار کرد: دانش تولید این واکسن دوگانه کاملا بومی است و در موسسه سرم سازی رازی شیراز ابداع شده است.

وی افزود: تحقیقات علمی واکسن دوگانه به پایان رسیده و در مرحله آزمایشگاهی چندین طرح تحقیقاتی در این باره انجام گرفته و در حوضچه‌های پرورش ماهی موسسه سرم سازی رازی شیراز نیز آزمایش شده و نتایج سودمند‌ی هم داشته است.

رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی شیراز ادامه داد: مرحله نیمه صنعتی تولید این واکسن به پایان رسیده و تا پایان سال تاییدیه توزیع این واکسن دوگانه گرفته و به اندازه مورد نیاز کشور تولید می‌شود.

دکتر شیرازی نژاد تصریح کرد: این واکسن دوگانه برای نخستین بار در کشور تولید شده و پس از تولیدانبود آن، واردات این نوع واکسن متوقف می‌شود.

وی اظهار کرد: ۹۰ درصد بیماری‌های آبزیان مربوط به دو باکتری لاکتوکوکوزیس و استرپتو کوکوزیس است که با تولید این واکسن، می‌توان ۸۰ تا ۹۰ درصد بیماری‌های ماهی که ناشی از این دو باکتری است را کنترل کرد.

موسسه تحقیقات واکسن و سرم‌سازی رازی در کشور بیش از 94 سال قدمت دارد و شعبه شیراز نیز بیست سال است که راه‌اندازی شده است.

شعبه شیراز موسسه رازی مسئولیت تولید واکسن آگالاکسی، آنفولانزای طیور، نیوکاسل کشته طیور، واکسن دوگانه نیوکاسل آنفولانزا و انتروتوکسمی را به عهده دارد.

مطالب مرتبط
جدیدترین اخبار