کد خبر :   834  | تاریخ خبر : 1398/07/29  | ساعت : 11:01

موسسه رازی با جایگزینی مواد اولیه داخلی از خروج ارز جلوگیری کرد


سرپرست بخش شیمی، تامین مواد اولیه و محیط های کشت میکروبی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی ازجایگزینی مواد اولیه تولید داخل به جای مواد وارداتی خبر داد و گفت: این کار علاوه بر رونق تولید، جلوگیری از خروج ارز و اشتغالزایی، از وقفه در تولید نیز جلوگیری می کند.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش روابط عمومی موسسه رازی، محمد زالی با اشاره به اینکه در بخش شیمی، تامین مواد اولیه و محیط های کشت میکروبی 3 آزمایشگاه از جمله تامین آب و تامین مواد اولیه وجود دارد، اظهار کرد: آزمایشگاه تامین آب موسسه که در این بخش قرار دارد، وظیفه تامین آب بخش عمده موسسه در فرآیندهای بیولوژیک را بر عهده دارد و در راستای رسالتی که در تامین مواد اولیه بر عهده داریم به ماده ای به نام سدیم هیدروکساید یا سودسوزآور نیاز داریم که تاکنون از کشور عربستان وارد می شد.

سرپرست بخش شیمی، تامین مواد اولیه و محیط های کشت میکروبی موسسه رازی با اشاره به اینکه با توجه به کارکرد سدیم هیدروکساید در این موسسه لازم است از کیفیت بالا و بهداشتی استفاده شود و دارای الزامات خاصی است، افزود: در سال جاری برای خرید این ماده شیمیایی با افزایش قیمت بسیار زیادی مواجه شدیم و بر اساس شناختی که از ظرفیت های بازار تولیدات شیمیایی کشور داشتیم، در نهایت پس از مذاکره با چندین شرکت داخلی، با یک شرکت به نتیجه رسیدیم.

وی با اشاره به اینکه این شرکت که تمامی استانداردهای لازم برای سلامت و کیفیت را داراست با قیمتی بسیار بسیار کمتر از مشابه خارجی آن این محصول را تولید کرده، خاطرنشان کرد: با توجه به وجود شعبه ای از کارخانه تولید کننده این ماده در اشتهارد، سهولت تامین آن نیز از دیگر مزیت های آن به شمار می رود. چراکه تاکنون برای واردات این محصول مراحل بسیار دشواری را طی کرده و بعضا ماه ها منتظر می ماندیم.

زالی ادامه داد: پس از خریداری 100 کیلوگرم از این محصول و تایید بخش کنترل کیفیت و رضایت از محصول در زمان استفاده، در نهایت ضمن تایید معاونت تولید تصمیم بر آن شد تا به جای استفاده از سود عربی با قیمتی گزاف، از سودسوزآور تولید داخلی استفاده کنیم و به این ترتیب با توجه به نیاز بخش، بالغ بر 150 میلیون تومان صرفه جویی ارزی برای موسسه ایجاد شد.

وی با اشاره به اینکه مسلما اقدام پیچیده ای در این خصوص انجام نشده اما شکستن چنین تابوهایی از نیازهای مبرم موسسه محسوب می شود و ریسک های زیادی برای مجریان این امر به دنبال دارد، گفت: بخش شیمی در این خصوص پیش قدم شد و این روند با جایگزینی تولید داخلی سایر محصولات نیز ادامه پیدا خواهد کرد.

سرپرست بخش شیمی، تامین مواد اولیه و محیط های کشت میکروبی موسسه رازی بیان کرد: بر این اساس می توانیم برخی نیازهای موسسه که با قیمت گزاف از طریق واردات تامین می شود و روند تولید را به دلیل تحریم ها دچار مشکل می کند، بومی سازی کرده و نسبت به تولید آن در داخل موسسه اقدام کنیم.

وی اضافه کرد: این نوید را می دهیم که با کمک تمامی همکاران حاضر در بخش شیمی نسبت به این مهم اقدام کرده و در همین راستا از همکارانی که معتقدند می توانند در این زمینه به ما کمک کنند، استقبال می کنیم چراکه ظرفیت تولید و بومی سازی برخی نیازهای موسسه در بخش شیمی وجود دارد.

وی به نقش همکاران بخش از در اجرایی شدن این مهم اشاره کرد و افزود: بازار مواد شیمیایی در کشور پیشرفت های خوبی داشته و پتروشیمی ایران در سال های اخیر نسبت به تولید ترکیبات زیادی اقدام کرده و شرکت های دانش بنیان زیادی در این زمینه در کشور وجود دارد که می توان از آنان به نحو احسن بهره گرفت. این کار علاوه بر اشتغالزایی، از وقفه در تولید نیز جلوگیری می کند.

مطالب مرتبط
جدیدترین اخبار