کد خبر :   816  | تاریخ خبر : 1398/07/08  | ساعت : 14:46

مدیر کنترل کیفیت موسسه رازی:

واکسن های PPRتولید شده در موسسه رازی به مراتب با کیفیت تر از واکسن های مشابه موجود در بازار/ دلیل واردات واکسن را نمی دانیم


مدیر کنترل کیفیت موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با بیان اینکه این موسسه ظرفیت تامین نیاز کشور در زمینه تولید واکسن PPR را دراد، گفت: علی رغم اینکه واکسن های رازی کیفیتی به مراتب بالاتر از سایر واکسن های موجود در بازار دارند، دلیل واردات هنوز برای ما روشن نیست.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش روابط عمومی موسسه رازی، دکتر سینا سلیمانی در نشست مطبوعاتی با موضوع نتیجه ارزیابی کیفی واکسن PPR که در ساختمان کنترل کیفیت موسسه رازی برگزار شد، اظهار کرد: کیفیت فرآورده های تولیدی، راز ماندگاری موسسه رازی با نزدیک به یک قرن سابقه است و ریشه کنی بیماری هایی نظیر فلج اطفال و کنترل بسیاری از بیماری ها از جمله سرخک در شرایط جغرافیایی ایران توسط این موسسه، به سبب تمرکز در حوزه کیفیت است.

وی با اشاره به اینکه مجموعه کنترل کیفی موسسه با 6 بخش و 23 آزمایشگاه تخصصی و بالغ بر 80 نفر نیروی انسانی، وظیفه ارزیابی و کنترل کیفیت فرآورده های موسسه رازی را بر عهده دارد، افزود: این ارزیابی کیفیت از مواد اولیه و بذر واکسن شروع می شود و تا فرآورده های بینابینی و نهایی موسسه ادامه دارد.

مدیر کنترل کیفیت موسسه رازی با بیان اینکه بیش از 60 فرآورده بیولوزیک در موسسه رازی تولید می شود، خاطرنشان کرد: تمامی آزمایش های لازم بر اساس استانداردها و رفرانس های بین المللی بر روی همه فرآورده های موسسه رازی صورت می گیرد و واکسن PPR نیز یکی از واکسن های ویروسی موسسه رازی محسوب می شود که مجموعه کنترل کیفی همچون سایر فرآورده ها، کیفیت این فرآورده را در دستور کار قرار داده است.

وی مطالعات پایداری را از جمله اقدامات مهم در کنترل کیفیت واکسن ها عنوان کرد و گفت: این واکسن ها (تولید داخلی و خارجی) دارای 24 ماه تاریخ انقضا هستند که بر اساس نتایج تمامی آزمایش های کنترل کیفی انجام شده، واکسن PPRموسسه رازی می تواند تا 3 ماه پس از پایان تاریخ انقضا، برای مقابله با این بیماری مورد استفاده قرار گیرد.

دکتر سلیمانی تصریح کرد: یکی از آزمایش های مهمی که در این مطالعه پایداری انجام شده، ارزیابی تیتر ویروس واکسن PPR به صورت هر 3 ماه یکبار در طول 27 ماه تاریخ استفاده از واکسن بوده که نشان می داد در طول 27 ماه، واکسن پایداری لازم را برای مقابله با بیماری در فیلد داراست.

وی از انجام موفقیت آمیز آزمایش هایی نظیر درصد رطوبت واکسن در طول این 27 ماه خبر داد و گفت: در مقایسه ارزیابی کیفیت واکسن های PPR موسسه رازی، واکسن های وارداتی و واکسن PPR تولید شده توسط بخش خصوصی، مشخص شد واکسن های وارداتی علی رغم 24 ماه تاریخ انقضا، تنها 5 ماه و واکسن های بخش خصوصی تنها 7 ماه پس از تولید، دارای پایداری و ایمنی زایی لازم هستند.

مدیر کنترل کیفیت موسسه رازی در خصوص نحوه نگهداری واکسن های PPR نیز بیان کرد: در گذشته نگهداری این واکسن نیازمند زنجیره سرد و فریزر منفی 20 درجه بود اما با تمهیداتی که برای ارتقا کیفیت این واکسن در موسسه رازی انجام شده، واکسن PPR موسسه رازی نیز نیاز به فریزر نداشته و دمای 4 تا 8 درجه سانتیگراد برای آن کافی است که این امر هزینه های حمل و نقل و نگهداری واکسن را به مراتب کاهش می دهد.

وی با تاکید بر اینکه موسسه رازی بیشتر از آنکه به تبلیغات اهمیت دهد، به کیفیت معتقد است و پیشینه این موسسه نیز گواه این موضوع است، افزود: بر اساس تحقیقات انجام شده و با توجه به اینکه موسسه رازی مرجع تحقیقات دامپزشکی کشور است، واکسن های تولید شده در موسسه رازی به مراتب از واکسن های وارداتی یا شرکت های خصوصی در این زمینه، دارای کیفیت بالاتری است.

دکتر سلیمانی همچنین گفت: با توجه به واردات، درخواست تولید کمتری را از سوی سازمان دامپزشکی کشور داریم و در صورت افزایش درخواست، امکان افزایش ظرفیت تولید با حفظ شرایط کیفیت موجود در  این موسسه وجود دارد.

وی با بیان اینکه تقریبا نیمی از واکسن های PPR موجود در بازار توسط موسسه رازی تامین می شود، اظهار کرد: موسسه رازی ظرفیت تامین تمام واکسن های مورد نیاز کشور در این حوزه را دارد و حتی می تواند در زمینه صادرات نیز ورود پیدا کند.

مدیر کنترل کیفیت موسسه رازی تصریح کرد: با وجودی که موسسه رازی می تواند نیاز کشور به این واکسن را تامین کند و واکسن های آن از کیفیت بالایی نیز برخوردار است، دلیل واردات هنوز برای ما روشن نیست و ارز زیادی برای واردات واکسنی که از نظر کیفی به مراتب از واکسن های رازی پایین تر است، از کشور خارج می شود.

وی با بیان اینکه این بیماری در اقتصاد کشور بسیار موثر است و رازی طیف وسیعی از واکسن‌ها را تولید می‌کند و یکی از معدود موسسات دنیا است که این گستردگی را دارد؛ افزود: حدود 90 درصد از واکسن های انسانی و دام و درصد قابل توجهی از واکسن های طیور توسط این موسسه تولید می شود.

مطالب مرتبط
جدیدترین اخبار