کد خبر :   809  | تاریخ خبر : 1398/07/03  | ساعت : 11:09

مدیر طراحی و فناوری شرکت سازنده نخستین فریز درایر صنعتی در ایران:

اعتماد مدیریت موسسه رازی به شرکت های دانش بنیان باعث ساخت نخستین دستگاه فریز درایر صنعتی در ایران شد


مدیر طراحی و فناوری شرکت سازنده نخستین دستگاه فریز درایر صنعتی در ایران گفت: اعتماد مدیریت موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی از شرکت های دانش بنیان انگیزه ای قوی برای ساخت دستگاه های دارویی مورد نیاز کشور ایجاد می کند.  

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش روابط عمومی موسسه رازی، با حمایت های مرکز رشد موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، یکی از شرکت های دانش بنیان عضو این مرکز توانست دستگاه فریز درایر صنعتی را برای نخستین بار در کشور بسازد.

غلامرضا حسینی مدیر طراحی و فناوری شرکت تکوین آزمایش پارسه که در پنجمین نمایشگاه ایران فارما شرکت کرده است، با قدردانی از حمایت های همه جانبه موسسه رازی از این شرکت، اظهار کرد: اتفاق خوبی که برای شرکت ما رخ داد ایجاد ارتباط فنی و عضویت در مرکز رشد فناوری موسسه رازی در سال ۱۳۹۴ بود.

وی گفت: این شرکت از سال ۹۲ مشغول به ساخت دستگاه فریز درایر شد و در سال ۹۳ به عنوان یک شرکت دانش بنیان در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برای ساخت این دستگاه اقدام کردیم اما عضویت در مرکز رشد رازی به این کار سرعت قابل توجهی بخشید و تجربه بسیار بالا و همکاری کامل مسئولان و مدیریت فنی و مهندسی موسسه رازی در روند ساخت این دستگاه به ما کمک شایانی کرد.   

وی با بیان اینکه در سال ۹۵ و پس از  رونمایی دکتر حمید کهرام رئیس وقت موسسه رازی از دستگاه فریزر درایر کوچکی که توسط این شرکت در شعبه اراک ساخته شد، موسسه رازی برای خرید این دستگاه اعلام آمادگی کرد، اذعان داشت: همین امر انگیزه ای قوی و موثر در ما ایجاد کرد تا با رعایت الزامات دارویی و جی ام پی در دستگاه های فریز دایر دارویی و تزریقی، بتوانیم نیاز و خواسته موسسه رازی را برآورده کنیم.

مدیر طراحی و فناوری شرکت تکوین آزمایش پارسه در ادامه با اشاره به ساخت نهایی دستگاه فریز درایر دارویی صنعتی در سال ۹۷،اعتماد دکتر اسحاقی رییس موسسه رازی به جوانان این شرکت را عاملی مهم در موفقیت این شرکت یاد کرد و گفت: اعتماد مدیران موسسه رازی و امضای قرارداد برای ساخت نخستین دستگاه فریز درایر تزریقی در زمینه واکسن سرخک، انگیزه ای مضاعف در ما ایجاد کرد و به دنبال قرارداد با موسسه رازی از سه شرکت دیگر نیز برای این دستگاه سفارش تولید گرفتیم.

حسینی خاطرنشان کرد: دستگاه فریز درایر تزریقی موسسه رازی تا ماه آینده تحت آزمایش های قرار می گیرد تا هر چه زودتر تحویل موسسه شود.

وی در ادامه در مورد فریز درایر با بیان اینکه، یک دستگاه خشک کننده ویژه محصولاتی است که مجاز به خشک کردن آنها با استفاده از حرارت نیستیم، گفت: در این روش طی سه مرحله بسته به نوع مواد و محصول، که در محصولات دارویی معمولا بین ۳۰ تا ۱۰۰ ساعت زمان می برد، طی یک فرآیند طولانی مدت، مواد حساس به گرما خشک و به پودر تبدیل شده و در واکسن مورد استفاده قرار می گیرند.

حسینی با اشاره به حرکت امروز دنیا به سمت تولید واکسن و داروهای خشک‌ با هدف حذف زنجیره سرد در حمل و نقل، یادآور شد: واکسنها و داروهای پودر شده و خشک را می‌توان در محل، به سادگی با آب مقطر به مایع تبدیل و مصرف کرد.

وی، کاهش هزینه های حمل و نقل و حذف ریسک خراب شدن واکسن را از مزایای این روش برشمرد و اضافه کرد: علاوه بر این عمر واکسن های نیوفیلیزه بسیار بالاتر از محصولاتی است که به صورت مایع نگهداری می شوند. به واقع روش فریز درایر نوعی پدافند غیرعامل در امر نگهداری انبوه واکسن در مواقع لزوم است.

موسسه رازی تاریخچه فناوری فریز درایر در ایران است

مدیر طراحی و فناوری این شرکت دانش بنیان، در پایان با اشاره به اینکه موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی قدیمی ترین مجموعه کشور در استفاده از دستگاه فریز درایر محسوب می شود، اظهار کرد: موسسه رازی تاریخچه فناوری فریز درایر در ایران است.  

براساس این گزارش، موسسه رازی با حمایت از این شرکت دانش بنیان، در دستیابی کشورمان به تکنولوژی ساخت دستگاه های صنعتی فریز درایر دارویی و غذایی برای نخستین بار در کشور نقش به سزایی داشت.

گفتنی است، حدود 15 شرکت دانش بنیان در مرکز رشد موسسه رازی عضویت دارند که با استفاده از دانش و تحربه بالای موجود در موسسه و انگیزه بالای محققان جوان این شرکت ها، به نظر می رسد هر کدام خدمات موثری برای کشورمان به همراه خواهند داشت.

مطالب مرتبط
جدیدترین اخبار