کد خبر :   805  | تاریخ خبر : 1398/07/02  | ساعت : 13:19

100 درصد برنامه واکسیناسیون تب برفکی دام سبک با واکسن های موسسه رازی اجرا شد


معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور، تامین حجم قابل توجهی از برنامه واکسیناسیون تب برفکی این سازمان را با واکسن های موسسه رازی اعلام کرد و گفت: سال گذشته 100 درصد واکسن تب برفکی مورد نیاز گوسفندان توسط واکسن های این موسسه تامین شد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش روابط عمومی موسسه رازی، دکتر صفرعلی ماکنعلی در حاشیه همایش تب برفکی در موسسه رازی، با اشاره به وجود مقدار کافی واکسن تب برفکی در کشور گفت: اکنون به لحاظ کمیت هیچ مشکلی در تامین این واکسن نداریم و از نظر کیفیت، واکسن های 10 برند که سه برند آن از تولیدکنندگان داخلی هستند، مصرف می کنیم و بخش عمده مصرف کشور توسط واکسن های داخلی تامین می شود.

وی افزود: اولویت سازمان دامپزشکی استفاده از واکسن های داخلی است به طوری که واکسن مصرفی حدود 100 درصد دام های عشایر کشور و قسمت قابل توجهی از گاوداری ها از تولیدات داخلی و بخشی از واکسن تب برفکی مورد نیاز نیز وارداتی است.

دکتر ماکنعلی با ابراز امیدواری مبنی بر تامین کل نیاز کشور به واکسن تب برفکی در داخل، اظهار کرد: براساس برنامه ریزی های صورت گرفته، سال آینده نه تنها نیاز کشور را به طور کامل رفع خواهیم کرد بلکه برای ورود به بازارهایی صادراتی کشورهای منطقه هم برنامه هایی تدوین شده است.

معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور اضافه کرد: در حال حاضر حجم قابل توجهی از برنامه واکسیناسیون تب برفکی سازمان دامپزشکی با واکسن های موسسه رازی اجرا می شود به طوری که سال گذشته در دو نوبت برای 25 میلیون راس گوسفند، واکسن تب برفکی مصرف شد که به طور صدردرصد توسط موسسه رازی تامین شد.

وی خاطرنشان کرد: گرچه با توجه به راهبرد دولت، امسال تولیدکنندگان بخش خصوصی سهمی از این بازار مصرف را به دست خواهند آورد.

وی همچنین با اشاره به اینکه وظیفه سازمان دامپزشکی، سیاستگذاری برای تولید واکسنی است که کیفیت حداقل را داشته باشد، گفت: رویکرد این سازمان حمایت از تمام تولیدکنندگان داخلی است و با توجه به اینکه موسسه رازی همواره در کنار سازمان دامپزشکی بوده، بنابراین برای فعالیت های حاکمیتی خود به صورت ویژه به آن نگاه می کنیم.

مطالب مرتبط
جدیدترین اخبار