کد خبر :   761  | تاریخ خبر : 1398/05/19  | ساعت : 14:22

دوره آموزشی مبانی و مستندسازی بر اساس استاندارد ISO17025 در موسسه رازی برگزار شد


دوره آموزشی دو روزه مبانی و مستندسازی بر اساس استاندارد ISO17025 در موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی برگزار شد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش روابط عمومی موسسه رازی، دکتر محرمی معاون تحقیقات و فناوری موسسه رازی با اشاره به برگزاری دوره آموزشی دو روزه مبانی و مستندسازی بر اساس استاندارد ISO17025 در این موسسه اظهار کرد: مسئولین و کارشناسان تمامی آزمایشگاه های رفرانس و روسای آزمایشگاه های تشخیصی و تحقیقی موسسه رازی با هدف آموزش مبانی استاندارد ISO17025 در این کارگاه آموزشی حاضر شدند.

وی با تاکید بر اینکه آزمایشگاه های رفرانس موجود در موسسه رازی باید قادر به پیاده سازی الزامات استاندارد ISO17025 شوند، افزود: این دوره آموزشی با هدف ارتقا سطح آزمایشگاه ها برگزار شد تا بتوانند به این استانداردها دست یابند.

معاون تحقیقات و فناوری موسسه رازی خاطرنشان کرد: با توجه به اهمیت آزمایشگاه آبله بز و گوسفند موسسه رازی که از سوی مراجع بین المللی به عنوان آزمایشگاه رفرانس بین المللی شناخته می شود، سازمان بهداشت جهانی دام اعلام کرده تا پایان سال 2019 میلادی این آزمایشگاه فرصت اخذ گواهینامه استاندارد ISO17025 را دارد. بر این اساس و با توجه به فرصت کوتاهی که داریم، تلاش کردیم تا بتوانیم نسبت به اخذ این گواهینامه برای این آزمایشگاه اقدام کنیم.

وی با اشاره به اینکه آزمایشگاه آبله موسسه رازی یکی از 3 آزمایشگاه بین المللی در دنیا محسوب می شود، بیان کرد: این امر نشان از اهمیت بسیار بالای این آزمایشگاه دارد و در همین راستا در این دوره 2 روزه بیش از 60 نفر از مسئولین آزمایشگاه های موسسه رازی به همراه معاونین تضمین کیفیت و معاونین پژوهشی شعب حضور یافتند.

دکتر محرمی عناوین مورد بحث در این دوره را الزامات عمومی ISO17025، الزامات اختصاصی ISO17025، اهداف کیفی آزمایشگاه ها، شرایط کیفی آزمایشگاه ها، روش های آزمون در این آزمایشگاه ها، عوامل موثر بر نتایج آزمون، محاسبات عدم قطعیت، صحه گذاری، کنترل مبانی تجهیزات، اعتبار نتایج آزمون، کالیبراسیون، قابلیت ردیابی آزمون ها و عوامل موثر بر نتایج آزمون ها عنوان کرد.

وی ضمن ارزیابی بسیار خوب این آزمون ها بر اساس نظرسنجی های انجام شده از شرکت کنندگان گفت: امید است با این اقدامات بتوانیم سطح کیفی آزمایشگاه ها را در آینده ای نزدیک ارتقا دهیم، همچنین 3 دوره آموزشی دیگر نیز تا دو ماه آینده در همین راستا برگزار خواهد.

معاون تحقیقات و فناوری موسسه رازی ضمن ابراز خرسندی از حضور جدی، با انگیزه و با مسئولیت شرکت کنندگان در این دوره آموزشی، گفت: در پایان این دوره، گواهینامه معتبر به شرکت کنندگان اعطا خواهد شد.

مطالب مرتبط
جدیدترین اخبار