کد خبر :   722  | تاریخ خبر : 1398/03/29  | ساعت : 11:44

در همایشی مطرح شد؛

واکسیناسیون طیور روستایی با استفاده از واکسن نیوکاسل مقاوم به گرمای موسسه رازی از ماه آینده آغاز می شود


مدیرکل دفتر مبارزه با بیماری‌های طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم سازمان دامپزشکی از واکسیناسیون طیور روستایی با استفاده از واکسن نیوکاسل مقاوم به گرمای موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی از ماه آینده خبر داد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش روابط عمومی موسسه رازی، دکتر علیرضا اکبرشاهی در حاشیه سمینار علمی آخرین یافته های بیماری نیوکاسل که ظهر چهارشنبه در موسسه رازی برگزار شد، در جمع خبرنگاران گفت: یکی از مهم‌ترین اقداماتی که باید به آن توجه کنیم کنترل بیماری نیوکاسل در روستا‌های کشور است. همانطور که می‌دانید پرورش طیور یک شغل خانگی در روستا‌های کشور محسوب می‌شود و اگر بتوانیم شیوع این بیماری را در روستا‌ها کنترل کنیم از انتقال آن به واحدهای صنعتی هم جلوگیری می‌شود.

وی با بیان اینکه واکسن نیوکاسل مقاوم به گرما در موسسه رازی تولید می شود که بسیار موثر بوده و به صورت آشامیدنی مصرف می شود، تاکید کرد: این واکسن به راحتی در آب آشامیدنی پرندگان قابل مصرف است و اثر آن از بین نمی رود و بنابر برنامه‌ریزی‌های انجام شده سه نوبت در سال اقدام به واکسیناسیون پرورش طیور در روستا‌ها با استفاده از واکسن های موسسه رازی خواهیم کرد که از ماه آینده آغاز خواهد شد.

به گفته اکبرشاهی با اجرای این برنامه، علاوه بر جایگزینی ویروس واکسن، اشتغال پایدار در روستاها نیز ظرف دو سه سال آینده حفظ خواهد شد.

وی ادامه داد: یکی از بحران‌هایی که در حال حاضر با آن مواجه هستیم شیوع بیماری‌های واگیر در بین طیور است که ۲ راهکار اصلی برای کنترل آن وجود دارد که یکی از آن‌ها واکسیناسیون و راهکار دوم تأمین امنیت زیستی در مزارع پرورش طیور است.

اکبرشاهی با اشاره به تاثیر برنامه های کنترلی برای کاهش مرگ و میر پرندگان گفت: سال گذشته حدود 25 میلیون پرنده مبتلا به آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در مزارع مرغ مادر و تخم گذار معدوم شد اما امسال با اجرای برنامه های کنترلی مانند تشکیل کمیته ممیزی امنیت زیستی، حدود 97 درصد کاهش معدوم سازی پرندگان را شاهد بودیم.

اکبر شاهی خاطرنشان کرد: با تشکیل این کمیته، از واحدهای مرغ مادر و تخم گذار پیش از جوجه ریزی بازدید به عمل آمد و تنها به واحدهای واجد شرایط مجوز جوجه ریزی داده شد تا ساختار امنیت زیستی این واحدها قبل از جوجه ریزی ارتقا پیدا کند و آموزش های لازم نیز به مسئولان واحدها داده شد.

وی افزود: در مورد بیماری نیوکاسل نیز این دو ابزار در دستور کار قرار گرفت و آموزش به مرغداران با همکاری سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و بهبود و ارتقا ساختار زیستی واحدها نیز از طریق سازمان نظام دامپزشکی و نظام مهندسی کشاورزی انجام شد.

مدیرکل دفتر مبارزه با بیماری‌های طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم سازمان دامپزشکی از مصرف سالانه یک میلیارد دز واکسن کشته نیوکاسل و بالغ بر چهار میلیارد دز واکسن زنده نیوکاسل در کشور خبر داد و افزود: مصرف این میزان دز واکسن هزینه سنگینی را بر کشور تحمیل می کند علاوه بر این سالانه بالغ بر یک هزار و 800 میلیارد تومان خسارت ناشی از نیوکاسل در کشور رخ می دهد.

 

مطالب مرتبط
جدیدترین اخبار