کد خبر :   718  | تاریخ خبر : 1398/03/29  | ساعت : 10:37

نتایج پژوهش های ۸ ساله؛

واکسن های نیوکاسل موسسه رازی با اجرای صحیح واکسیناسیون ایمنی کافی ایجاد می کنند


نتایج تحقیقات هشت ساله با همکاری موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، سازمان دامپزشکی، دانشگاه تهران و بخش خصوصی مشخص کرد واکسن های نیوکاسل موسسه رازی در صورت اجرای صحیح واکسیناسیون ایمنی زایی کافی ایجاد می کنند.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش روابط عمومی موسسه رازی، دکتر محمد عبدالشاه عضو هیئت علمی موسسه رازی در حاشیه سمینار آخرین یافته های تحقیقاتی بیماری نیوکاسل که صبح چهارشنبه در سالن زنده یاد پروفسور میرشمسی این موسسه برگزار شد در خصوص کارایی واکسن های نیوکاسل رایج در بازار در چالش با ویروس های در گردش، گفت: یکی از ایرادات گرفته شده به واکسن های تجاری موجود در بازار، ناهمخوانی این واکسن ها از نظر ژنوتیپی با ویروس هایی است که باعث ایجاد بیماری می شوند و ممکن است قادر به ایجاد محافظتی کامل در برابر ویروس های حاد نباشند.

وی افزود: نتایج تحقیقات ۸ ساله بر روی این موضوع که با همکاری موسسه رازی، سازمان دامپزشکی، دانشگاه تهران و بخش خصوصی انجام شد، نشان داد در صورت اجرای درست و صحیح واکسیناسیون، واکسن های موجود در بازار می توانند در مقابل ویروسی هایی که حتی به تازگی در مزارع پرورشی در گردش هستند و باعث تلفات می شوند، حفاظت کافی ایجاد کنند.

دکتر عبدالشاه با بیان اینکه این مطالعات در سه نوبت انجام شد، ادامه داد: نخستین مطالعه در سال 1390 با جداسازی ویروس حاد ژنوتیپ ۷ از مزارع پرورش طیور و چالش آن با جوجه هایی که واکسن موسسه رازی را دریافت کرده بوند انجام شد و نتایج، نشان از حفاظت 100 درصدی واکسن های موسسه رازی در مقابل بیماری بود.

عضو هیئت علمی موسسه رازی اضافه کرد: مطالعه دیگر مربوط به بررسی کارایی واکسن مقاوم به گرمای موسسه رازی است که پس از اجرای واکسیناسیون به سه روش قطره چشمی، آشامیدنی و اسپری، مشخص شد ویروس قادر به عبور از سد ایمنی حاصل از این واکسن ها نبوده و واکسن ها محافظت و ایمنی مناسبی در جوجه ها ایجاد کرده اند.

وی به اشاره به آخرین پژوهش در خصوص ویروس جدایه حاد نیوکاسل که تلفات و خسارات سنگین در استان های شمالی کشور به بار آورد، گفت: مطالعات اخیر، اسفندماه سال 97 آغاز و تا بهار امسال به طول انجامید. در این پژوهش واکسن های موسسه رازی شامل واکسن B1، کلون، لاسوتا و دوگانه تزریقی نیوکاسل-آنفلوانزا مورد ارزیابی قرار گرفت و نتایج بررسی ها نشان داد این واکسن ها نیز باعث ایجاد ایمنی کامل و صدردرصد در طیور شده اند.

مطالب مرتبط
جدیدترین اخبار