کد خبر :   691  | تاریخ خبر : 1398/02/23  | ساعت : 08:17

موسسه رازی به پیشرفته ترین دستگاه ارزیابی واکسن دنیا مجهز شد


پیشرفته ترین دستگاه بررسی پاسخ های ایمنی سلولی واکسن و فراورده های بیولوژیک دنیا، در موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی نصب و راه اندازی شد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش روابط عمومی موسسه رازی، سیدرضا بنی هاشمی مدیر بیوتکنولوژی و آزمایشگاه مرکزی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با اعلام خبر نصب و راه اندازی دستگاه فلوسایتومتری در این موسسه گفت: این دستگاه پیشرفته ترین دستگاه فلوسایتومتری نوع خود در جهان است و به طور عمده در فعالیت های تحقیقاتی به منظور بررسی پاسخ های ایمنی سلولی واکسن و فراورده های بیولوژیک با دقت بالا، مورد استفاده قرار می گیرد.

وی قابلیت استفاده در علوم میکروبیولوژی و علوم سلولی را از کاربردهای آن برشمرد و افزود: این دستگاه به ویژه در علوم سلولی برای شناسایی سلول ها و بررسی شاخص ایمنی سلولی کاربرد اساسی دارد و در تمام فعالیت های تولیدی، تحقیقاتی و کنترل کیفی موسسه می توان آن را به کار برد.

دکتر بنی هاشمی، اضافه کرد: حجم کوچک، طراحی پیشرفته و قدرت بررسی بسیار دقیق از دیگر ویژگی های این دستگاه است. ضمن اینکه ضریب خطای این دستگاه نزدیک به صفر است.


رئیس بخش ایمونولوژی موسسه رازی، همچنین از توانایی اندازه گیری 12 شاخص (12 رنگ) توسط دستگاه فلوسایتومتری خریداری شده و دارا بودن هشت شاخص این دستگاه به گواهینامه سازمان جهانی غذا و داروی آمریکا خبر داد و تاکید کرد: پاسخ های دریافتی از بررسی ایمنی سلولی واکسن و فراورده های بیولوژیک با این دستگاه، مورد قبول تمام سازمان های جهانی است.

وی با بیان اینکه ساخت نوع پیشرفته این دستگاه از سال 2017 در دنیا آغاز شده واکنون  نمونه های محدودی در دنیا وجود دارد، یادآور شد: این دستگاه پیشرفته ترین مدل در نوع خود است که تا کنون در مراکز پژوهشی و آموزشی کشور نصب شده و با راه اندازی آن، موسسه رازی می تواند جایگاه خاصی در ارزیابی واکسن ها در ایران و منطقه داشته باشد.

مدیر بیوتکنولوژی و آزمایشگاه مرکزی موسسه رازی، با اشاره به امکان استفاده تمام محققان کشور از این دستگاه اضافه کرد: با کامل شدن سامانه آزمایشگاه های سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، تمام محققان داخل و خارج موسسه می توانند از آن استفاده کنند.

دکتر بنی هاشمی افزود: تا تکمیل این سامانه، محققان داخل موسسه رازی می توانند با هماهنگی اولیه، در روزهای سه شنبه آزمایش های مربوطه خود را با این دستگاه انجام دهند.

رئیس بخش ایمونولوژی موسسه رازی همچنین با قدردانی از حمایت و همکاری رئیس و مسئولان موسسه رازی برای تهیه این دستگاه خاطرنشان کرد: به منظور حفظ و ارائه خدمات پیوسته، تمام محلول های مصرفی این دستگاه برای حدود سه سال آتی خریداری شده است.

مطالب مرتبط
جدیدترین اخبار