کد خبر :   670  | تاریخ خبر : 1398/01/28  | ساعت : 10:59

قانونی در مورد جرایم رایانه ای که باید بدانیم


به موجب قانون جرایم رایانه ای، نشر محتوای نادرست و تشویش اذهان عمومی در فضای مجازی، به حبس یا پرداخت جزای نقدی یا تحمل هر دو مجازات منجر خواهد شد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش روابط عمومی موسسه رازی، امروزه تقریبا همه ما بخشی از ارتباطات خود را در فضای مجازی سپری می کنیم؛ اقتضای حضور و فعالیت در این فضا، آگاهی به بایدها و نبایدها و رعایت قوانین و مقررات حاکم بر آن است.

با توجه به اهمیت موضوع و به منظور پرهیز از نشر محتوای نادرست، به یکی از مهم ترین مواد قانون جرایم رایانه ای اشاره می کنیم که آگاهی از آن به کاربران کمک می کند دچار مشکلات احتمالی نشوند. 

ماده 18 قانون جرایم رایانه ای (مصوب 1388) در این خصوص مقرر کرده است که " هر کس به قصد اضرار به غیر یا تشویش اذهان عمومی یا مقامات رسمی به وسیله سامانه رایانه‌ای یا مخابراتی اکاذیبی را منتشر نماید یا در دسترس دیگران قرار دهد یا با همان مقاصد اعمالی را بر خلاف حقیقت، رأساً یا به عنوان نقل قول، به شخص حقیقی یا حقوقی به طور صریح یا تلویحی نسبت دهد، اعم از اینکه از طریق یاد شده به نحوی از انحاء ضرر مادی یا معنوی به دیگری وارد شود یا نشود، افزون بر اعاده حیثیت (در صورت امکان)، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون ریال تا ۴۰ میلیون ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهدشد.»

مطالب مرتبط
جدیدترین اخبار