کد خبر :   662  | تاریخ خبر : 1398/01/20  | ساعت : 09:42

تقویت موسسه رازی در راس برنامه های دولت قرار گیرد/ رازی مرجع بی نظیر علمی و عملیاتی در حوزه شناسایی و مقابله با بیماری ها در کشور


عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت: تقویت موسسه رازی باید در راس برنامه های دولت قرار گیرد و این موضوع در مجلس شورای اسلامی به ویژه کمیسیون کشاورزی نیز پیگیری می شود.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش روابط عمومی موسسه رازی، یوسف داوودی عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی با حضور در موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی و جلسه مشترک با رئیس و اعضای هیئت رئیسه این موسسه با تاکید بر اینکه در طی سال های گذشته شاهد پیشرفت های قابل توجهی در این مجموعه مهم بودیم، اظهار کرد:  رازی به عنوان یک پایگاه و مرجع بی نظیر و مهمِ علمی و عملیاتی در حوزه شناسایی و مقابله با بیماری ها و نیز تولید واکسن و سرم در کشور مطرح است.

وی به جایگاه ویژه و منحصر به فرد موسسه رازی در زمینه کنترل بیماری های انسانی، دام و طیور اشاره کرد و افزود: متاسفانه جایگاه ارزشمند رازی در کشور به درستی تبیین نشده و این موضوع بی توجهی مسئولین به این موسسه را به دنبال داشته است که توجه به این مهم از اهمیت زیادی برخوردار است.

نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تولیدات این موسسه از خروج مقدار قابل توجهی ارز از کشور جلوگیری کرده و علاوه بر آن امنیت و سلامت کشور را تامین می کند، در همین راستا تقویت این موسسه باید در راس امور دولت به ویژه وزارت جهاد کشاورزی قرار گیرد.

وی تضعیف موسسه رازی را تضعیف مقابله با بیماری ها در کشور دانست و گفت: با توجه به اینکه مجموعه ای مشابه موسسه رازی در کشور وجود ندارد، تقویت این موسسه موضوعی بسیار ضروری است، چراکه فعالیت های رازی در امنیت و سلامت کشور نقشی اساسی دارد.

داوودی خاطرنشان کرد: باید با حذف بودجه های غیرضروری در کشور، بودجه بیشتری به موسسه رازی اختصاص داده شود تا در جهت تقویت و بروزرسانی این موسسه گام برداریم.

وی ضمن تاکید بر اینکه تقویت موسسه رازی باید در راس برنامه های دولت قرار گیرد و این موضوع در مجلس شورای اسلامی به ویژه کمیسیون کشاورزی نیز پیگیری می شود، افزود: این امر در جلوگیری و کنترل مخاطرات مربوط به دام و انسان در کشور تاثیر بسزایی خواهد داشت.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی اختصاص ارز دولتی برای واردات محصولاتی که نظیر آن توسط تولیدات کنندگان داخلی تولید می شود را اقدامی نادرست دانست و تصریح کرد: این کار حمایت از تولیدکنندگان خارجی و در برخی موارد فراهم کردن زمینه برای رانت خواری است. باید در راستای فرمایشات رهبر معظم انقلاب برای رونق تولیدات داخلی تلاش کنیم و از موسساتی نظیر رازی حمایت های لازم را داشته باشیم.

وی تاکید کرد: بودجه به دست آمده از فروش نفت در کشور باید به جای واردات و حمایت از تولیدکنندگان خارجی، صرف هزینه تقویت موسسات علمی و تحقیقاتی، نظیر رازی شود که این امر می تواند از ورود عوامل بیماری زا در کشور نیز جلوگیری کند.

داوودی بیان کرد: پیشنهاد عدم تخصیص ارزهای دولتی برای واردات نهاده های دامی و کشاورزی از جمله واکسن در کمیسیون کشاورزی مجلس از سوی اینجانب مطرح شده تا به جای حمایت از تولیدکنندگان و کشاورزان خارجی، از تولیدکنندگان داخلی حمایت کنیم و این بودجه به صورت یارانه یا در اختیار مصرف کننده و یا تولیدکنندگان داخلی قرار می گیرد که امید است شاهد اجرایی شدن آن باشیم.

وی با بیان اینکه یک چهارم پول فروش نفت به واردات نهاده های دامی نظیر ذرت، سویا، جو و .... تخصیص داده می شود، گفت: بر اساس این پیشنهاد، واردات این نهاده ها به صورت آزاد صورت می گیرد اما کنترل های بهداشتی در واردات تشدید می شود.

مطالب مرتبط
جدیدترین اخبار