کد خبر :   287  | تاریخ خبر : 1396/11/24  | ساعت : 15:27

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت:

موسسه رازی توان تولید واکسن آنفلوانزای انسانی را دارد


رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه هر ریال سرمایه گذاری در موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، صدها برابر سود نصیب کشور می کند، گفت: موسسه رازی توان بالقوه ای برای تولید واکسن آنفلوانزا در کشور دارد و در صورت حمایت مالی می تواند در کوتاه ترین زمان ممکن بهترین نوع این واکسن ها را در حوزه انسانی و طیور تولید کند.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش روابط عمومی موسسه رازی، دکتر محمد مهدی گویا روز سه شنبه در همايش ملي آنفلوانزاي فوق حاد پرندگان که با حضور دكتر علي اسحاقي رئیس موسسه رازي، دکتر صفرعلی ماکنعلی معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور و شماری از مسئولان، دامپزشکان، کلینیسین ها و بهره برداران صنعت طیور در سالن اجتماعات پروفسور میرشمسی موسسه رازی برگزار شد، با اشاره به اینکه وزارت بهداشت به عنوان بازوی سازمان دامپزشکی به ویژه در بحث کنترل آنفلوانزای فوق حاد طیور، مطرح است، اظهار کرد: به محض شناسایی و اعلام کانون بیماری توسط سازمان دامپزشکی، همکاران ما در دانشگاه های علوم پزشکی جهت انجام اقدامات لازم در محل حضور پیدا می کنند.

وی ادامه داد: برای تمامی کارکنانی که در معرض ارتباط و تماس با این پرندگان بودند، علاوه بر واکسیناسیون، ١٠ دز دارو تجویز می شود و همچنین ١٠ روز تحت مراقبت قرار می گیرند تا در صورت ابتلا به بیماری اقدامات تشخیصی و مراقبتی ویژه انجام شود.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه در طول سال های گذشته نیز این اقدامات انجام می شده، خاطرنشان کرد: آموزش و اطلاع رسانی برای جلوگیری از آلودگی در زمان مواجهه و تماس با پرندگان و توصیه جدی جهت خودداری از شکار پرندگان مهاجر که امکان آلودگی آنان وجود دارد از جمله فعالیت هایی است که این مرکز با همکاری سازمان دامپزشکی و سازمان حفاظت محیط زیست انجام می دهد.

وی با اشاره به اینکه خوشبختانه هیچ موردی از ابتلا انسان به ویروس جدید آنفلوانزای پرندگان ( H5N8) در کشور گزارش نشده، تصریح کرد: البته باید به این موضوع توجه داشت که غیرقابل پیش بینی بودن یکی از ویژگی های خاص آنفلوانزا بوده و ممکن است در لحظه با تغییراتی برای انسان بیماری زا باشد.

دکتر گویا در ادامه با اشاره به اهمیت جایگاه و تولیدات موسسه رازی بر این موضوع که این موسسه افتخاری ملی است تاکید کرد و افزود: موسسه رازی در تاریخ ایران ثبت شده، خدمتی که موسسه رازی به سلامت مردم در کشور کرده و می کند، برهیچکس پوشیده نیست.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اضافه کرد: این موسسه باید از هرجهت مورد حمایت قرار گیرد و با حداکثر توان خود همچون گذشته تاکنون در زمینه جنگ با بیماری های مشترک بین انسان و حیوان قدم بردارد.

وی به وظیفه تامین واکسن های انسانی کشور توسط موسسه رازی اشاره کرد و گفت: تامین این واکسن ها برای کشور و نظام سلامت از هر موضوعی با اهمیت تر است، اگر کوچکترین وقفه ای در تولید محصولات رازی ایجاد شود، خساراتی متوجه کشور می شود که به سادگی قابل جبران نخواهد بود.

دکتر گویا با تاکید بر اینکه موسسه رازی از تمامی ظرفیت های لازم برخوردار است، ادامه داد: نیروی انسانی یکی از مهمترین این ظرفیت ها به حساب می آید، در همین راستا یکی از کارآمدترین و سرآمدترین متخصصین جهان در این موسسه فعالیت دارند.

وی بر لزوم مدرن و بروزرسانی امکانات تولید مواد بیولوژیک در این موسسه اشاره کرد و گفت: هر ریال سرمایه گذاری در این زمینه، صدها برابر سود نصیب کشور خواهد کرد و معتقدیم که موسسه رازی توان بالقوه ای برای تولید واکسن آنفلوانزا در کشور دارد و در صورت حمایت مالی می تواند در کوتاهترین زمان ممکن دست به تولید بهترین نوع این واکسن ها در حوزه انسانی و طیور بزند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: این موضوع باید به طور جدی مورد توجه مسئولین عالی رتبه کشور قرار گیرد.

مطالب مرتبط
جدیدترین اخبار