کد خبر :   285  | تاریخ خبر : 1396/11/24  | ساعت : 14:38

معاون تحقیقات و فناوری موسسه رازی اعلام کرد:

بسیج امکانات موسسه رازی برای کنترل آنفلوانزای فوق حاد پرندگان


معاون تحقیقات و فناوری موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی با اشاره به شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در کشور گفت:  تا کنون تمامی امکانات آزمایشگاه آنفلوانزای موسسه رازی برای شناسایی و بررسی نمونه های بیماری به کار گرفته شده و این روند ادامه دارد.

 

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش روابط عمومی موسسه رازی، دکتر مجتبی محرمی پیش از ظهر سه شنبه در همایش ملی آنفلوانزای فوق حاد پرندگان که با حضور مسئولان در موسسه رازی در حال برگزاری است، ضمن خیر مقدم به مدعوین با اشاره به گذشت بیش از دو دهه از همه گیری بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در دنیا اظهار کرد:  این ویروس در سال ٢٠٠٤ با رسیدن به آمریکای شمالی باعث حذف بیش از ٤٢ میلیون پرنده و تحمیل خسارات اقتصادی فراوان شد.

وی گفت: ویروس آنفلوانزا در تاریخ معاصر باعث چهار پاندمی (همه گیری جهانی) در دنیا شده و طی دو دهه گذشته رفتار ویروس و راه های آلوده شدن انسان به آن همواره زیر نظر سازمان های مسئول جهانی بوده است.

دکتر محرمی با بیان اینکه این ویروس برای نخستین بار در سال ١٣٨٤ و پس از آن در سال هاي ١٣٨٩، ١٣٩٤، ١٣٩٥ و ١٣٩٦ وارد کشور شد، افزود: ورود این ویروس باعث همه گیری، تلفات و حذف گسترده به خصوص در پرندگان صنعتی شد و میلیون ها تومان خسارت به بار آورد.
 وی تاکید کرد: این خسارت ها به رغم تلاش همه جانبه سازمان های زیربط اتفاق افتاد و بررسی علل و عدم موفقیت در جلوگیری از بروز و انتشار این ویروس از اهداف برگزاری این همایش است.

معاون تحقیقات و فناوری موسسه رازی در ادامه با اشاره به اینکه موسسه رازی در ١٥ سال گذشته در راستای وظایف ملی و حاکمیتی، تمامی امکانات خود را در جهت کمک به این امر اختصاص داده، یادآور شد: در اغلب موارد در این سال ها آزمایشگاه آنفلوانزای موسسه رازی به صورت شبانه روزی با سازمان دامپزشکی همکاری داشته و در طول پایش های فصلی و سالیانه، پذیرای هزاران نمونه بوده که نتایج آن را در اسرع وقت آماده و به سازمان ارسال کرده است.

دبیر علمی و اجرایی همایش ملی آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، ورود و انتشار هر ساله این ویروس در کشور  در مقطع زمانی اخیر را نشان دهنده پیچیدگی مبارزه با این ویروس عنوان و تاکید کرد: این پیچیدگی به قدرت شگرف این ویروس در تغییرات و از طرف دیگر به پیچیدگی اکولوژیک زندگی پرندگان مرتبط است. البته در هسته اصلی این پیچیدگی ها، عامل انسانی بی شک نقش پررنگی دارد.

دکتر محرمی  با اشاره به نقش انسان در گسترش این بیماری گفت: آدمی از یک طرف با روش های مبارزه ناقص باعث فراهم آمدن شرایط انتخاب ویروس جدید می شود و از طرفی با تجاوز به مناطق زندگی پرندگان وحشی و انتشار این ویروس ها در جمعیت پرندگان، روند ابتلا به بیماری را تسریع و تسهیل می کند.

مطالب مرتبط
جدیدترین اخبار