کد خبر :   1183  | تاریخ خبر : 1400/04/07  | ساعت : 11:10

تولید انبوه واکسن رازی کووپارس پس از آغاز فاز سوم کارآزمایی بالینی


رئیس موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی از تولید انبوه واکسن رازی کووپارس پس از شروع فاز سوم کارآزمایی بالینی این واکسن خبر داد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش روابط عمومی موسسه رازی، دکتر علی اسحاقی در برنامه "تیتر امشب" که از شبکه خبر پخش شد ، با اشاره به موفقیت آمیز بودن فاز اول تست انسانی واکسن رازی کووپارس گفت: فاز دوم کارآزمایی بالینی این واکسن با 500 داوطلب در حال انجام است و تاکنون 300 داوطلب، دوز نخست و کمتر از 100 نفر نیز دوز دوم واکسن را دریافت کردند.

وی افزود: پس از پایان فاز دوم که به نظر می رسد تا سه هفته آتی است و انجام آنالیز بینابینی، نتیجه برای بررسی و دریافت مجوز ورود به فاز سوم، تحویل سازمان غذا و دارو می شود.

 دکتر اسحاقی درباره اهمیت دوز استنشاقی واکسن کووپارس با بیان این که ایمنی زایی واکسن های تزریقی محدود به دستگاه تنفسی مرکزی است و سیستم دستگاه تنفس فوقانی را تحریک نمی کنند، تصریح کرد: در واکسن های استنشاقی این مسئله تا حد بسیار زیادی قابل کنترل است و زنجیره انتقال ویروس با دریافت دوز استنشاقی به حداقل ممکن می رسد.

وی با اشاره به موضوع ایمنی و اثرگذاری واکسن ها یادآور شد: در صنعت واکسن سازی واقعیتی وجود دارد و نمی توان انتظار داشت که یک واکسن، اثربخشی و ایمنی زایی 100 درصد داشته باشد اما تلاش تمام شرکت های واکسن ساز، ساخت واکسن با بالاترین درجه ایمنی زایی و کم ترین عوارض جانبی است.

رئیس موسسه رازی همچنین گفت: اقدامات لازم برای تولید انبوه واکسن کووپارس پس از شروع فاز سوم کارآزمایی بالینی، در حال انجام است و طی ماه های آینده طبق قولی که به وزارت بهداشت داده ایم، واکسن مورد نیاز تحویل خواهد شد.

مطالب مرتبط
جدیدترین اخبار