کد خبر :   1159  | تاریخ خبر : 1400/02/19  | ساعت : 10:11

رئیس جمهور با جمعی از فعالان تولیدکننده واکسن کرونا دیدار کرد/ "رازی کووپارس" نخستین واکسن کرونا دارای دوز استنشاقی


مدیر تحقیقات توسعه ای موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت: برای نخستین بار، ساخت دوز سوم واکسن "رازی کووپارس" به صورت استنشاقی بوده و به شکل اسپری مورد استفاده قرار می گیرد.

برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش روابط عمومی موسسه رازی به نقل از ایرنا، دکتر سید رضا بنی هاشمی در دیدار حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر حسن روحانی، رئیس جمهور با جمعی از مسئولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و تعدادی از مدیران شرکت های فعال در زمینه تولید واکسن کرونا که روز شنبه انجام شد، اظهار کرد: واکسن ساخته شده در موسسه رازی ایمنی بسیار طولانی مدتی در فاز آزمایش حیوانی داشته است و با این وجود موسسه رازی برای اولین بار اقدام به ساخت واحد سوم واکسن کرده که به شکل اسپری مورد استفاده قرار می‌گیرد و بخش های بالای قفسه سینه و مجاری تنفسی را در حد بالایی در برابر ویروس واکسینه و ایمن می‌کند.

گفتنی است؛ واکسن "رازی کووپارس" از نوع واکسن تزریقی – استنشاقی پروتئین نوترکیب کووید-۱۹ به صورت دو دوز تزریقی و یک دوز استنشاقی، توسط موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی و مطابق دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت  ساخته شده است. موسسه رازی کار ساخت این واکسن را اسفند سال ۱۳۹۸ آغاز و تا پایان فروردین ۹۹، کار طراحی را تمام کرد و پس از انجام فرمولاسیون، از خرداد ماه 99 این واکسن بر روی 500 حیوان آزمایش شد. همچنین فاز نخست کارآزمایی بالینی "رازی کووپارس" که اسفندماه آغاز شده بود، با موفقیت بر روی 133 داوطلب پایان یافته و به زودی فاز دوم با 500 داوطلب آغاز خواهد شد.

هموطنان عزیز برای شرکت در کارآزمایی بالینی می توانند با مراجعه به سایت covid.rvsri.ac.ir ثبت نام کنند که پس از بررسی اولیه با آنها تماس گرفته خواهد شد.

 

مطالب مرتبط
جدیدترین اخبار