1398/06/27

برگزاری گردهمایی های سالانه در مورد تب برفکی زیر چتر موسسه رازی ضروری است


برای مشاهده عکس در ابعاد اصلی ، بر علامت ذره بین روی تصویر کلیک نمایید

به گزارش روابط عمومی موسسه رازی، دکتر علی آمقی رودسری با اشاره به برگزاری همایش ملی "تب برفکی، پیشگیری، کنترل و چالش های پیش رو"، گفت: یبماری تب برفکی از بیماری های مهم دامی کشور محسوب شده و یکی از راه های پیشگیری از این بیماری استفاده از واکسن است.

وی افزود: موسسه رازی اصلی ترین تولید کننده واکسن تب برفکی در کشور است و برگزاری گردهمایی های سالانه با حضور متخصصان و صاحبب نظران و بررسی جنبه های مختلف این بیماری زیر چتر موسسه رازی، ضمن به روز رسانی متخصصان حوزه، اشکالات احتمالی فرآیند تولید این واکسن را هم نشان داده و برای کشورمان نتایج بسیار مثبتی خواهد داشت.

 دکتر آمقی رودسری در ادامه با اشاره به خسارات سنگین ناشی از این بیماری به صنعت گاوداری یادآور شد: تب برفکی یا «بیماری دهان و پا» یک بیماری عفونی و گاهی کشنده ویروسی است که که موجب بیمار شدن حیوانات زوج سم از جمله گاو اهلی و اعضای خانواده گاوسانان می‌شود. ویروس عامل بیماری در ابتدا به مدت دو تا سه روز تب شدید ایجاد می کند سپس تاول هایی در داخل دهان و روی پا ظاهر می‌شود که ممکن است پاره شده و موجب لنگش حیوان شود. 

وی تصریح کرد: این بیماری بسیار واگیردار است، قابلیت انتقال بالایی دارد و ویروس آن به سرعت تغییر می کند به همین علت باید پیوسته نسبت به تغییرات ویروس آگاهی داشته باشیم و این امر مستلزم ارتباط متقابل، به روز و نزدیک سازمان دامپزشکی با موسسه رازی است.

معاون تحقیق و تولید فرآورده های بیولوژیک موسسه رازی، با بیان اینکه سازمان دامپزشکی با موسسه رازی در بحث پایش و اطلاع از ویروس های در گردش طی سال های گذشته کمرنگ بوده است و این موضوع در کنترل بیماری تاثیرگذار است، گفت: با توجه به اینکه همکاران سازمان دامپزشکی و کلینیسین هایی که در فیلد و کلینیک ها کار می کنند با نمونه های بیماری سرو کار دارند، این نمونه ها باید در اسرع وقت در اختیار همکاران موسسه رازی در بخش تحقیق و تولید واکسن تب برفکی قرار داده شود تا بتوانند ویروس های در گردش را استخراج کرده و با هماهنگی سازمان دامپزشکی، سویه های جدید را در واکسن های تولیدی بگنجانند.

دکتر آمقی تاکید کرد: به واقع لازم است بین واکسن ساز و سازمان دامپزشکی ارتباطی متقابل وجود داشته باشد در غیر این صورت قادر به کنترل موفقیت آمیز بیماری نخواهیم بود.

جدیدترین اخبار